יום ראשון, 29 במרץ 2020

אנליזות חוזק


היכרות עם המאפיינים של אנליזות חוזק יכולה לסייע לאנשי מקצוע, בעלי מלאכה וגם עובדים שמעורבים בתהליכי התעשייה הקלה והכבדה. במאמר הבא נסביר על מטרת האנליזות הללו ונבין מתי מבצעים אותן.

המטרה העיקרית של אנליזות חוזק היא לספק אינדיקציה מדויקת ואמינה למאמצי ההתנגדות של חומר לפעולות שונות. מטבע הדברים, את האנליזה אפשר לבצע על סוגים שונים של חומרים וגם ביחס לסוגים שונים של פעולות: החל מלחיצה ומתיחה, דרך פיתול וכפיפה ועד גזירה. כמו כן, הדרך הנכונה להתייחס לממצאים של האנליזה היא לבדוק על איזה סוג של חומר היא בוצעה ומה ניתן להסיק מזה לגבי אופי השימוש הרצוי בו.
מבחינה פרקטית, אנליזות חוזק יכולות לסייע לבחון את ההתאמה של מבנה או חלק במכונה ואת החומרים שמהם מייצרים אותם – לדרישות מהם בהמשך. במסגרת אותן דרישות, בוחנים את ההתאמה והחומרים לחוזק וקשיחות הנדרשים ומביאים בחשבון גם מיקום של המכונה, את הכוחות הסטטיים והדינאמיים שמופעלים עליה ואת המידות הדרושות כדי לשנע אותה ממקום למקום.

החשיבות של אנליזות חוזק

את החשיבות של אנליזות חוזק אפשר לראות באופן שבו בדיקות כאלה משולבות בסקטור הפרטי והמסחרי. כך לדוגמא, אנליזות כאלה מסייעות לאנשי מקצוע אבל הן חשובות גם עבור בעלי מלאכה או עובדים שמעורבים בתהליכי התעשייה הקלה והכבדה. בין היתר, בענפי התעשייה מבצעים את האנליזות על מנת לנסות לשער כיצד כל סוג של פעולה משפיעה על כל סוג של חומר ומה אפשר ללמוד מזה כדי לשמור על הבטיחות.
חוץ מזה, כדאי לדעת שהתחום של אנליזות חוזק נחלק בעצמו לשני תחומים. מצד אחד, יש את התחום של אנליזות סטטיות ובו בוחנים תזוזות יחסית קטנות. מנגד, יש את התחום של אנליזות דינאמיות שבו בוחנים התנגשויות, פיצוצים וכן הלאה. בכל מקרה, כדאי להכיר את תהליך העבודה בכל סוג של פרויקט ולבחור היטב את החברה שמבצעת אותו.

אנליזות חוזק

כיצד מבצעים אנליזות חוזק?

השאלה המעניינת היא כיצד הופכים את המטרות המופשטות של אנליזות חוזק לשיטת פעולה. בפועל, ניתן לראות את זה בא לידי ביטוי בכמה שלבי עבודה חיוניים:
א. הכנת מודלים ובדיקת רישות – בשלבים המוקדמים יש להכין מודלים שונים ולשלב אותם עם בדיקת רישות על פי קריטריונים שמוגדרים מראש. כפי שאפשר להבין, המטרה היא לבחור את סוג האלמנטים ולהגדיר אותם עוד לפני שעוברים להגדרת החומרים ותנאי הסביבה.
ב. הרצת מודל וקבלת תוצאות – השלב הבא הוא פרקטי ובו מריצים את המודל כדי לקבל תוצאות. תוך כדי הרצת המודל, יש לוודא התאמה מלאה למאפיינים בשטח ולדרישות של אנליזות חוזק כפי שהוגדרו בשלב הקודם.
ג. ניתוח תוצאות וקבלת דוח – האמת היא שרוב הבדיקות שקשורות לתחום של אנליזות חוזק מבוצעות רק בשביל לנתח את התוצאות. אם רוצים לחלץ מסקנות אופרטיביות שישמשו את הלקוחות ואת קהל היעד בהמשך, אפשר לעשות את זה בעזרת קבלת הדוח וסקירה שלו.

בחירת החברה המבצעת

השיטה של אנליזות חוזק מוכיחה את עצמה בכל רחבי העולם. מנגד, היא גם דורשת רמה גבוהה מאוד של מיומנות, ניסיון ובקיאות. מבחינת הלקוחות, החדשות הטובות הן שאפשר להשתמש בדיוק באותם פרמטרים על מנת להשוות בין החברות המספקות את האנליזה ואף לקבל עליהן המלצות.
המלצה אובייקטיבית יכולה לעזור לדעת למי לפנות כדי לבצע אנליזות חוזק על חומרים שונים. לאחר מכן, ניתן ליצור קשר עם נציגי החברה ולברר לגבי תהליך העבודה שלה – הן ביחס לחומרים שבודקים והן ביחס ללוח הזמנים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה